İCRA TAKİBİNDEN VAZGEÇİLMESİ SONUÇLARI

Açılmış olan bir icra dosyasında alacaklı olan tarafın davasından vazgeçmesi (feragat etmesi) mümkündür. Alacaklı icra takibinden vazgeçmesi açıkça bir beyan olmadığı sürece alacağından feragat etmesi anlamına gelmez. Alacaklı icra takibinden feragat ettikten sonra alçağı için tekrardan bir dava konusu olarak öne sürebilir.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2011 yılında vermiş olduğu bir kararda[1]; “ÖZET: Mahkemece, ‘davalı hakkında daha önce başlatılan takipten feragat edilmiş olması’ davanın reddini gerektiren bir diğer gerekçe olarak gösterilmiş ise de, davacı vekili icra Müdürlüğünde ‘takibimizden feragat ediyoruz, senet aslının tarafımıza tevdiini talep ederiz.’ şeklinde beyanda bulunmuş olup, söz konusu bu beyan, hakkın özünden feragat niteliğinde değildir. Esas haktan feragatin açık bir şekilde yapılması gerekli olduğundan, hakkın özünden değil, sadece takipten feragat edildiği anlaşılmaktadır. Takipten feragate rağmen esas hak, hukuki varlığını korumaya devam ettiğinden, alacaklı, alacağının tahsili için dava veya yeniden icra takibi yoluna başvurabilir.”

Alacağın feragati ile de icra takibi sona erdirilebilir. Yargıtay kararında da açıkça belirtildiği gibi alacaklı alacağından feragat ettiğini açıkça belirtmek zorundadır.

Senetle açılan takiplerde ise takipten vazgeçilmesi halinde senet alacaklıya verilir.

Kapanan İcra Dosyası Tekrar Açılır Mı?

Eğer söz konusu icralık olan borç, icra dairesine ödenirse dosya kapatılır ve tekrar açılmaz. İcra dosyası borcu zamanaşımı süresinden dolayı kapanmışsa, tekrar açılma ihtimali vardır. Çünkü Borçlar Kanununa göre her alacak için 10 yıllık zamanaşımı süresi söz konusudur.

ÖRNEK DİLEKÇE:

…… …. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE

DOSYA NO :

ALACAKLI:

VEKİLİ:

Yukarıda esası belirtilen dosya alacağı takibinden vazgeçiyoruz.İşbu dosyanın işlemden   kaldırılmasını, dayanak belge olan ….. Miktarlı …… Tanzim Tarihli, ……… Vade Tarihli Senedin tarafımıza iadesini talep ederim. tarih

                                                                                                                                                                  Alacaklı Vekili 

Örnek dilekçe şekildeki gibidir ancak bir avukat takibine ihtiyaç vardır. Yaşanacak bir olumsuzluk durumunda ve sürecin takibinde avukat sizin vekiliniz olarak bu süreci denetleyecektir.

Gaziantep’ deki uzman avukat kadromuz ile size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Blog Attachment
  • 01

Yazı Hakkında Yorumlar

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com